Jeszcze trzy lata temu Ukraina była dla większości polskich firm przede wszystkim rynkiem eksportowym. Dziś — coraz częściej staje się także kierunkiem produkcyjnym, logistycznym i inwestycyjnym. Najbardziej widać to w obszarze parków przemysłowych: liczba zarejestrowanych obiektów wzrosła o ponad 70% od początku wojny, a liczba parków z fabrykami built lub w budowie podwoiła się tylko w 2025 roku.

Dla polskiej firmy myślącej o nearshoringu, dywersyfikacji łańcucha dostaw albo pozycji startowej przy odbudowie Ukrainy — to jeden z najciekawszych mechanizmów wejścia, jakie oferuje dziś region Europy Środkowo-Wschodniej. Poniżej rozkładamy go na czynniki: co działa, co realnie kosztuje, gdzie szukać dopasowania, a gdzie zachować ostrożność. Sama liczba 111 parków bywa myląca — kluczowy jest faktyczny status operacyjny każdego z nich. Jeśli interesuje Cię szersza ścieżka — zobacz naszą usługę ekspansji na rynki zagraniczne.

Jak to działa

Czym są ukraińskie parki przemysłowe i jak działają?

Park przemysłowy w Ukrainie to wydzielona strefa inwestycyjna, w której rezydent otrzymuje dostęp do gotowej infrastruktury technicznej — prądu, gazu, wody, kanalizacji, dróg dojazdowych — oraz pakietu ulg podatkowych i celnych. Mechanizm działa na bazie ustawy „O parkach przemysłowych" z 2012 roku, ale realne tempo nabrał dopiero po 2022 roku, gdy państwo wprowadziło Strategię Rozwoju Parków Przemysłowych na lata 2023–2030 i powiązało ją z polityką „Made in Ukraine".

W strukturze parku występują trzy role:

  • Inicjator — najczęściej lokalna społeczność lub firma prywatna, która powołuje park.
  • Firma zarządzająca (managing company) — odpowiada za rozbudowę i obsługę infrastruktury, podpisuje umowy z rezydentami.
  • Rezydent (uczestnik) — firma produkcyjna, logistyczna, R&D lub IT, która prowadzi działalność operacyjną na terenie parku i korzysta z ulg.

Z perspektywy polskiej firmy B2B najważniejsze są dwa skutki tego układu. Po pierwsze — krótszy czas uruchomienia: w parku z gotową infrastrukturą start produkcji zajmuje 6–12 miesięcy zamiast 18–24 typowych dla projektu greenfield od zera. Po drugie — efekt klastra: rezydenci sąsiadują z innymi producentami, co tworzy potencjał B2B-łańcuchów dostaw i obniża koszt znajdowania lokalnych partnerów.

Przed wojną aktywnie funkcjonowało zaledwie 7,5% zarejestrowanych parków. W 2024 roku — już 30%. Liczba rezydentów rośnie rok do roku.

Analiza VoxUkraine / Industrial Parks of Ukraine Group
Skala rynku

Ile parków przemysłowych istnieje w Ukrainie i ile naprawdę działa?

Na początku 2026 roku w oficjalnym rejestrze Ministerstwa Gospodarki, Środowiska i Rolnictwa Ukrainy znajduje się 111 parków przemysłowych. To liczba imponująca — ale sama w sobie myląca. Reżim rejestrowy w Ukrainie pozwala wpisać park do rejestru już na etapie projektu, bez gotowej infrastruktury i rezydentów. Stąd kluczowa dystynkcja między parkami zarejestrowanymi a parkami operacyjnymi. Funnel wygląda następująco:

Z rejestracji do realnej produkcji: funnel parków w Ukrainie

Dane: Ministerstwo Gospodarki UA, Komitet Rozwoju Gospodarczego Rady Najwyższej, InVenture — styczeń/luty 2026

118
w rejestrze na koniec 2025Najwyższa kiedykolwiek liczba zarejestrowanych parków przemysłowych w Ukrainie. 24 z nich dodano w 2025 roku.
111
w rejestrze obecnie (styczeń 2026)Po wykluczeniu 7 nieaktywnych parków przez Radę Ministrów. Rejestr jest aktywnie „czyszczony" od 2025 roku.
~30
z faktycznie działającym ekosystememMają infrastrukturę inżynieryjną, firmę zarządzającą i co najmniej jednego operacyjnego rezydenta. To „active parks" w terminologii branżowej.
37
z fabrykami built lub w budowie22 zakłady już działają, 15 jest w budowie. Branże dominujące: agroprzetwórstwo, spożywka, meble, maszyny.
22
fabryki w pełni operacyjneZatrudniają już 3 716 osób. Z 21 active sites na koniec 2024 — niemal podwojenie w ciągu jednego roku.

Wniosek dla polskiego inwestora jest jednoznaczny: rynek wciąż dojrzewa, ale jego tempo jest realne. W 2025 roku liczba parków z fabrykami zaledwie się podwoiła. Jeśli ten trend utrzyma się, w 2027–2028 będziemy mieć w Ukrainie 60–80 parków z faktyczną aktywnością produkcyjną — z czego zagraniczny biznes wciąż będzie miał dostęp do najlepszych lokalizacji. To okno first-mover advantage liczone w 18–24 miesiącach, nie latach.

Geografia rejestru jest jasna: dominują zachodnie i centralne obwody. Obwody wschodnie i południowe — Charków, Cherson, Zaporiżżia, Mykołajów, Kirowohrad — nie mają żadnych zarejestrowanych parków (lub mają pojedyncze, jak pierwszy park w obwodzie kirowohradzkim zarejestrowany w 2025). To naturalna konsekwencja przesunięcia ciężaru przemysłowego ku granicy z UE.

Paradoksalnie to właśnie wojna stała się katalizatorem rozwoju parków: w marcu 2022 roku w jednym miesiącu, według danych Mind.ua, zgłosiło się 1 500 potencjalnych rezydentów — ewakuowanych z innych regionów producentów szukających szybkiego rozruchu w zachodniej i centralnej Ukrainie.

Dynamika jest wyraźnie pozytywna: na koniec 2025 roku w parkach przemysłowych działało lub było w budowie 37 zakładów (vs. 25 na koniec 2024), a funkcjonujące przedsiębiorstwa stworzyły 3 716 miejsc pracy. Wsparcie państwowe w 2025 roku przekroczyło 900 mln UAH, a prywatne inwestycje — 4 mld UAH. Według analizy InVenture ze stycznia 2026, 98% prywatnego kapitału w parkach to wciąż inwestorzy ukraińscy. Dla zagranicznego inwestora wniosek jest jednoznaczny: rynek wciąż ma niską penetrację kapitału obcego, co przekłada się na realny first-mover advantage.

Pakiet zachęt

Jakie ulgi podatkowe i finansowe oferują parki przemysłowe?

Pakiet ulg dla rezydenta parku przemysłowego w Ukrainie należy do najbardziej rozbudowanych w Europie Środkowo-Wschodniej. Trzy filary — podatkowy, celny i infrastrukturalny — obejmują kluczowe pozycje kosztowe firmy produkcyjnej w pierwszych latach działalności. Pełna lista zachęt jest udostępniana przez UkraineInvest i Ministerstwo Gospodarki Ukrainy.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać ulgi?

Pakiet zachęt nie jest automatyczny. Warunki kluczowe to: prowadzenie działalności wyłącznie w branżach dozwolonych (produkcja, przetwórstwo, logistyka, magazynowanie, R&D, IT, centra danych), wpis do rejestru uczestników parku, zachowanie 5-letniego okresu użytkowania importowanego sprzętu w działalności produkcyjnej oraz reinwestycja zysków w przypadku zwolnienia z CIT. Wykluczone są produkcja towarów akcyzowych (z wyjątkami w motoryzacji), działalność hazardowa i loterie.

W praktyce większość polskich firm produkcyjnych — meblowych, materiałów budowlanych, komponentów przemysłowych, opakowań, przetwórstwa spożywczego, energetyki — mieści się w spektrum branż dozwolonych bez wyjątków. Modelowanie finansowe takiej inwestycji warto wpiąć w pełnoprawny biznesplan, który ureguluje strukturę kapitałową, harmonogram CAPEX i scenariusze podatkowe.

Polski biznes a Ukraina

Dlaczego polskie firmy coraz częściej patrzą na Ukrainę?

Dane z badań rynkowych w Polsce są jednoznaczne. Według badania zrealizowanego na zlecenie Atlantic Contract (opublikowanego przez „Rzeczpospolitą" we wrześniu 2024 roku, próba ok. 500 firm z branży produkcji, usług i handlu) 29% polskich firm zadeklarowało, że rozważa inwestycję w Ukrainie w 2025 roku — nawet jeśli wojna będzie trwać. W grupie firm produkcyjnych odsetek pozytywnych odpowiedzi sięgnął 41%. Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza raportuje, że od początku wojny polscy przedsiębiorcy zarejestrowali w Ukrainie blisko 300 spółek kapitałowych. Według danych trade.gov.pl i analiz OSW Polska plasuje się w grupie dziesięciu największych inwestorów zagranicznych w Ukrainie, a wymiana handlowa między krajami przekroczyła 15 mld USD w 2023 roku.

Choć większość rejestrowanych spółek ma niewielki kapitał, są one przyczółkami do dalszej ekspansji. Konkurenci z innych krajów UE i USA już są w Ukrainie, bo każdy, kto będzie w trudnych czasach na miejscu, zyska dużo większą możliwość podpisywania kontraktów niż nowi przybysze.

Łukasz Reszka, prezes Atlantic Contract, dla „Rzeczpospolitej"

Za tym zainteresowaniem stoją strukturalne czynniki, które nie znikną razem z końcem wojny:

  • Rosnące koszty produkcji w Polsce — płaca minimalna, ceny energii, składki, presja regulacyjna ESG.
  • Tendencja nearshoringowa w UE — odejście od długich łańcuchów azjatyckich, poszukiwanie bliższych alternatyw kosztowych.
  • Ukraina jako przyczółek do UE — DCFTA już działa, a status kraju kandydującego od czerwca 2022 roku wzmacnia długoterminową stabilność regulacyjną.
  • Dostęp do wykwalifikowanej kadry technicznej — inżynierowie, IT-specjaliści, przemysłowcy. Sam sektor IT, jak podaje Narodowy Bank Ukrainy, wygenerował eksport o wartości 6,45 mld USD w 2024 roku i należy do największych branż usługowych w regionie.
  • Przesunięcie korytarzy logistycznych — po 2022 roku większość ukraińskiego eksportu idzie lądem przez Polskę, Rumunię i Słowację, co utrwala infrastrukturalną synergię.
  • Skala odbudowyBank Światowy szacuje potrzeby odbudowy Ukrainy w setkach miliardów USD w dekadowej perspektywie.

Polskie firmy nie są w tym pierwsze. Cersanit prowadzi fabrykę ceramiki sanitarnej w Zwiahlu, Barlinek — produkcję w Winnicy, Fakro — w obwodzie lwowskim. Według trade.gov.pl KredoBank (PKO BP) zajmuje 14. miejsce wśród banków w Ukrainie, PZU Ukraina — 6. miejsce wśród ubezpieczycieli, a LPP (Reserved, Cropp, House, Sinsay) w 2023 roku kontrolowała około 10% rynku odzieżowego (dane trade.gov.pl). Dla wielu z nich obecność w Ukrainie była strategiczną decyzją podjętą jeszcze przed 2022 rokiem — i utrzymaną mimo wojny. Dla polskich firm rozważających podobny ruch w odwrotnym kierunku praktyka analizy rynku i wejścia, którą rozwijaliśmy z klientami z Ukrainy wchodzącymi na rynek polski, daje przydatne lustro: te same pytania o regulacje, kanały dystrybucji i compliance partnerów warto sobie zadać w drugą stronę.

Stoisz przed decyzją o wejściu na rynek ukraiński?

Każda firma ma inną geografię produktu, inny budżet, inny apetyt na ryzyko. Wybór regionu i parku to nie kwestia „lepszy/gorszy", a kwestia dopasowania do strategii biznesowej Twojej firmy. Pomagamy ułożyć ten match — od analizy rynkowej po pierwsze rozmowy z firmami zarządzającymi.

Umów rozmowę strategiczną
Geografia decyzji

Które regiony Ukrainy są najlepsze do inwestycji produkcyjnej?

Wybór regionu w Ukrainie to nie kwestia rankingu — to kwestia dopasowania. Inny region pasuje do producenta materiałów budowlanych, inny do firmy logistycznej, inny do producenta komponentów automotive. Cztery najsilniejsze kierunki dla polskich firm B2B w 2026 roku to obwód lwowski, Zakarpacie, obwód kijowski i obwód winnicki. Każdy z nich ma inny profil ryzyka, infrastruktury i ekosystemu. Wybór ten powinien być pochodną strategii biznesowej, a nie odwrotnie.

20 Obwód lwowski — hub logistyczny zachodu

Lider rejestru z 20 zarejestrowanymi parkami. Trzy aktywne przejścia graniczne z Polską (Korczowa, Hrebenne, Medyka), gęsta sieć logistyczna i wysokie tempo nowej zabudowy przemysłowej. Bliskość Lwowa daje dostęp do kadry inżynierskiej.

Kluczowe parki:

  • M-10 Lviv Industrial Park (Riasne-2) — projekt Dragon Capital w partnerstwie z EBRD oraz norweskim funduszem Norfund. EBRD zaangażowane do 24,5 mln USD jako partner kapitałowy (35% udziałów w spółce holdingowej UIPH), z czego 5,5 mln USD już zainwestowane. Pierwszy park w Ukrainie z 10-letnią gwarancją MIGA przed ryzykiem wojennym do 9,2 mln USD (wrzesień 2023). Całkowita wartość projektu — 70 mln USD, docelowo 140 000 m².
  • Formatsia.Lvivuruchomiony we wrześniu 2025 roku, zarządzany przez Alterra Group. 30 ha w strefie Syhnivka, docelowo 150 000 m² powierzchni produkcyjnej. Rezydenci: USP Panels (panele warstwowe), Pozhmashyna (sprzęt pożarniczy), Lakma (opakowania), Family Gold Masters (biżuteria), Dodo Socks (skarpety). Alterra Group planuje sieć 7 takich parków w Ukrainie — kolejne w Rivne, Kijowie, Iwano-Frankiwsku, Winnicy i Chmielnicku.
  • Dolyna Stryi, InPark Boryslav (z fabryką Art Metal Furniture od 2025), Phoenix Drohobych, Syhnivka — kolejne aktywne lokalizacje.

Profil dla polskiej firmy: materiały budowlane, meble, opakowania, lekka produkcja, logistyka cross-dock przy granicy.

12 Zakarpacie — granica z czterema krajami UE

Zakarpacie graniczy z Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią — pojedynczy obwód z najszerszym dostępem do rynku UE. Już przed wojną gościł jeden z trzech zagranicznych zakładów w parkach (Eurocar w Mukaczewie, 2018). Region rozwija się w sektorze automotive, lekkiej produkcji i komponentów.

Kluczowe parki:

  • KARPATYpark zarejestrowany w marcu 2025 roku w urochyszu „Sadok" w Czynadijowie pod Mukaczewem. 25,6 ha, docelowo 1 300 miejsc pracy. Profil: obróbka drewna, produkcja papieru i opakowań, materiały budowlane i izolacyjne, działalność laboratoryjna. Inicjator: Czynadijowska Rada Sеlsoviet, firma zarządzająca „Eko Rishennia".
  • Friendly Wind Technology — park w Pereczynie, lokalnie spektakularny: w ciągu dwóch lat budżet gminy wzrósł trzykrotnie.
  • Mużajpark zarejestrowany w grudniu 2024 w Berehivskiej Hromadzie. 30,6 ha, do 427 miejsc pracy, planowane 763 mln UAH inwestycji.
  • Sołwa-Tech — park w Svalavie zarejestrowany w marcu 2025, specjalizacja: obróbka drewna i produkcja mebli.
  • BF Terminal — w 2025 roku park otrzymał 11,9 mln UAH na remont drogi dojazdowej.

Profil dla polskiej firmy: automotive i części samochodowe, komponenty przemysłowe, produkcja lekka, obróbka drewna, magazynowanie eksportowe.

15 Obwód kijowski — IT, technologie, projekty wysokokapitałowe

Mimo wyzwań związanych z bliskością frontu, region kijowski pozostaje sercem ukraińskiej gospodarki — Kijów koncentruje 40,6% wszystkich BIZ w Ukrainie. Region prowadzi w projektach wysokokapitałowych i technologicznych. Tu działa Plank Electrotechnic — drugi z trzech zagranicznych rezydentów obecnych jeszcze przed wojną.

Kluczowe parki:

  • Bila Tserkva Industrial Park — projekt holdingu UFuture (Wasyl Chmelnyćkyj), uznawany za jeden z najdojrzalszych parków w kraju. Dwa parki (Bila Tserkva 1 i 2) o łącznej powierzchni ponad 70 ha, z aktywnymi rezydentami: Plank Electrotechnic (elektrotechnika), Nova Poshta (logistyka), Volytsia-Agro (przetwórstwo zbóż). Plan inwestycyjny: 250 mln USD do 2026 roku.
  • Myronivka — symboliczny setny park w rejestrze, uruchomiony w 2025 roku.
  • KYT (Bucha) — zarejestrowany w sierpniu 2024, w 2025 roku otrzymał 147,7 mln UAH wsparcia infrastrukturalnego.
  • NovaSklo — projekt produkcji szkła wart 240 mln EUR.
  • Fursy, Misto Diy — najnowsze parki dodane do rejestru w 2025, ponad 1 000 miejsc pracy.

Profil dla polskiej firmy: przemysł wysokiej technologii, IT, centra danych, projekty wymagające dostępu do kapitału prywatnego i międzynarodowych funduszy.

8 Obwód winnicki — maszyny, agro, jeden z najlepiej zarządzanych klastrów

Winnica zasługuje na osobną uwagę polskiego inwestora. To miasto, które konsekwentnie buduje swoją pozycję jako jednego z najlepiej zarządzanych ośrodków inwestycyjnych w Ukrainie. Region prowadzi już 5 indyvidualnych parków przemysłowych, z aktywnymi rezydentami i z planami rozbudowy w stronę pełnego klastra produkcyjno-logistycznego. Lokalny samorząd pod kierownictwem mera Serhija Morhunowa systematycznie inwestuje w infrastrukturę — drogi, sieci inżynieryjne i jakość obsługi inwestora.

Kluczowe parki w obwodzie winnickim:

  • Winnicki Park Przemysłowy — pierwszy i flagowy park miasta, przy szosie Niemyrowskiej. Działa tu fabryka Green Cool (urządzenia chłodnicze). To „dziadek" wszystkich winnickich parków — uruchomiony jeszcze przed wojną, zachował aktywność operacyjną przez cały okres pełnoskalowej inwazji.
  • WinIndustri (ВінІндастрі) — drugi park o profilu produkcyjnym. Aktywni rezydenci: SmartLine (powłoki proszkowe), Wizardi (obróbka metali), BaDM (farmacja). W 2025 roku park otrzymał 40,3 mln UAH na drogę dojazdową. W trakcie negocjacji kolejni inwestorzy — m.in. „AGROMASZ-KALYNA". Aktualnie powstaje podstacja energetyczna 40 MW, która znacząco zwiększy niezależność energetyczną klastra.
  • Formatsiya Vinnytsia — drugi park sieci Alterra Group po lwowskim sukcesie, planowane uruchomienie pierwszej fazy w 2026 roku.
  • Integral — piąty park Winnicy, zatwierdzony przez Komitet Wykonawczy w listopadzie 2024. Lokalizacja: teren byłej fabryki lamp radiowych na Tiażyłowie (brownfield). Pierwszy potencjalny rezydent planuje 1 mld UAH inwestycji i setki miejsc pracy.

Centralna Ukraina poza Winnicą również ma silne pozycje. W obwodzie czerkaskim park BIOSENS otrzymał w 2025 roku 24,7 mln UAH wsparcia na infrastrukturę gazową i drogową. Region jako całość oferuje solidną bazę przemysłową, niższe koszty operacyjne niż Lwów i mocne kompetencje produkcyjne.

Profil dla polskiej firmy: przetwórstwo spożywcze, maszyny i sprzęt rolniczy, farmacja, obróbka metali, logistyka centralna. Region szczególnie sensowny dla firm, które już prowadzą eksport do Ukrainy i chcą uruchomić lokalną produkcję dla rynku UA + reeksport do UE.

Co z bezpieczeństwem?

Według aktualnych szacunków DeepState (styczeń 2026) okupacja Rosji obejmuje obecnie około 19% terytorium Ukrainy — koncentrując się w obwodach donieckim (78,1%), ługańskim (99,6%), zaporiskim (74,8%) i chersońskim (72%) oraz na okupowanym Krymie. Pozostałe regiony, w tym całe zachodnie pasmo graniczące z UE oraz centralne (w tym Winnica), pozostają pod kontrolą Ukrainy, choć są narażone na ataki rakietowe i drony.

Według badania „Business During War" European Business Association z lutego 2026 roku 76% firm członkowskich EBA działa na pełnej kapacitacie, a 77% deklaruje, że pozostanie w Ukrainie niezależnie od długości wojny. Główne ograniczenia operacyjne to niedobór kadr związany z mobilizacją (75%), ograniczenia geograficzne (58%) i przestoje podczas alarmów lotniczych (45%).

Branże w rozwoju

Jakie branże najszybciej rozwijają się w ukraińskich parkach?

Na podstawie projektów produkcyjnych uruchomionych w latach 2022–2025 (analiza GMK Center) widać klarowną mapę sektorową. Mediana inwestycji w tej próbie wynosi 10–25 mln USD, ale typowy projekt to około 1 mln USD — co oznacza, że rynek wciąż jest otwarty zarówno dla dużych graczy, jak i mniejszych polskich firm produkcyjnych.

01

Materiały budowlane

Kingspan — kampus 7 zakładów w obwodzie lwowskim, łączna inwestycja 280 mln EUR. NovaSklo — 240 mln EUR na produkcję szkła. Knauf, Kronospan — pojedyncze duże projekty.

02

Przetwórstwo spożywcze

Nestlé — zakład makaronów w obwodzie wołyńskim, 42 mln EUR. Avesterra Group — przetwórstwo drobiu, 60 mln EUR. Bakery Food Investment — mrożone wyroby piekarnicze, Zakarpacie.

03

Meble i przemysł drzewny

Kronospan — duże projekty w produkcji płyt drewnopochodnych. Art Metal Furniture — fabryka mebli biurowych w InPark Boryslav, uruchomienie 2025. Sołwa-Tech — meble i obróbka drewna na Zakarpaciu.

04

Maszyny i komponenty

Pozhmashyna — sprzęt pożarniczy w Formatsia.Lviv. USP Panels — panele warstwowe budowlane. SmartLine i Wizardi — obróbka metali w WinIndustri (Winnica).

05

Logistyka i magazynowanie

Klasa A magazynów (6 000–10 000 m²) w obwodach lwowskim, wołyńskim i zakarpackim — strukturalny popyt po przesunięciu korytarzy eksportu z Morza Czarnego do tras lądowych. Nova Poshta w Bila Tserkva, Aurora Multimarket w M-10 Lviv.

06

Energetyka i OZE

Programy odbudowy energetycznej. Jeden polski inwestor prowadzi 27 projektów energetycznych o wartości 700 mln EUR. Bardzo wysoki popyt na moce wytwórcze i magazynowanie energii.

07

IT i usługi technologiczne

Ponad 200 000 specjalistów IT (estymacje branżowe). Eksport usług IT w 2024 roku przekroczył 6,45 mld USD (NBU). 70–80% przychodów branży pochodzi z kontraktów w USD/EUR — naturalny hedge walutowy.

08

Opakowania i farmacja

Lakma (zakrętki i butelki w Formatsia.Lviv), BaDM (farmacja w WinIndustri), Dodo Socks (skarpety) i kolejni producenci dóbr konsumpcyjnych. Konkurencja niska, ekosystem rośnie.

Dla firm rozważających wejście z konkretnym produktem dobór branży i lokalizacji powinien być powiązany z opracowaniem biznesplanu uwzględniającego strukturę CAPEX, ścieżkę pozyskania ulg i scenariusze ryzyka.

Realny obraz ryzyka

Jak wygląda ryzyko wojenne i jak się przed nim zabezpieczyć?

Nie ma sensu udawać, że ryzyko wojenne nie istnieje. Ma sens policzyć je realnie i wiedzieć, jakie mechanizmy zabezpieczenia są dziś dostępne. W 2026 roku rynek ubezpieczeń inwestycyjnych dla Ukrainy nie jest już teorią — to działający segment.

Cztery mechanizmy ubezpieczenia, które już działają

  • MIGA (Multilateral Investment Guarantee Agency, Bank Światowy) — 10-letnie gwarancje przeciw ryzyku wojny i zamieszek cywilnych dla inwestorów zagranicznych. Pierwszy przypadek w parku przemysłowym: gwarancja do 9,2 mln USD dla projektu M-10 Lviv Industrial Park (Dragon Capital), wystawiona we wrześniu 2023 roku.
  • EBRD — Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju działa jako partner kapitałowy i kredytowy projektów. W przypadku M-10 Lviv EBRD wszedł jako wspólnik w spółce holdingowej UIPH z 35-procentowym udziałem i zaangażowaniem do 24,5 mln USD, z czego 5,5 mln USD już zostało zainwestowane w pierwszą fazę projektu. Łączna wartość projektu — 70 mln USD. Po dołączeniu norweskiego Norfundu struktura kapitałowa została poszerzona.
  • Ukraine Facility (Komisja Europejska) — program gwarancji unijnych o łącznej puli wielu miliardów euro. Z perspektywy polskiego biznesu szczególnie ważne jest pełne operacyjne uruchomienie tego mechanizmu i dostępność dla firm spoza dużych korporacji.
  • U.S. International Development Finance Corporation (DFC) — U.S.–Ukraine Reconstruction Investment Fund, pierwsze inwestycje zaplanowane na 2026 rok.

Do tego dochodzą rozwiązania komercyjne. Międzynarodowi brokerzy i instytucje finansowe rozwijają dziś produkty związane z ubezpieczeniem ryzyka wojennego dla projektów w Ukrainie — co dla projektu o wartości powyżej kilku milionów euro warto wpiąć w pełnoprawny biznesplan jako odrębną pozycję kosztową.

Ryzyko regulacyjne i operacyjne

Wojenne ryzyko fizyczne to tylko jeden wymiar. W praktyce, dla średniej polskiej firmy ważniejsze często okazują się trzy inne:

  • Compliance i due diligence partnerów — listy sankcyjne, beneficjenci rzeczywiści, powiązania właścicielskie. Pomijanie tego etapu to jeden z najczęstszych błędów polskich firm wchodzących do Ukrainy.
  • Korupcja — wciąż realny problem na poziomie lokalnym, ale w parkach z udziałem międzynarodowych instytucji finansowych (EBRD, IFC, MIGA) znacząco zmniejszony przez wymogi formalne tych instytucji.
  • Niestabilność energetyczna — zwłaszcza zimą. Parki priorytetowo zasilane, ale plan B (generatory, magazyny, alternatywne źródła) jest standardem operacyjnym. Niektóre parki, jak WinIndustri w Winnicy, budują własne podstacje energetyczne (40 MW) dla zwiększenia niezależności klastra.

Nasze doświadczenie ze współpracy z firmami po obu stronach granicy wskazuje, że firma, która świadomie układa ten rachunek — z osobnymi liniami w biznesplanie na ubezpieczenia, compliance i scenariusze operacyjne — wchodzi do Ukrainy bardziej stabilnie niż ta, która próbuje zignorować lub przeskoczyć te tematy.

Społeczne dowody

Kto z zagranicznych firm już zainwestował w Ukrainie?

Przed wojną w 2022 roku w ukraińskich parkach przemysłowych funkcjonowało zaledwie trzech zagranicznych rezydentów: Eurocar (Zakarpacie, 2018), Plank Electrotechnic (Bila Tserkva, 2020) oraz fabryka nart HEAD Group w Winnicy (projekt obecnie zamrożony). Według Interfax-Ukraina to była baza startowa praktycznie zerowa.

Po 2022 roku obraz wygląda inaczej. Materiały budowlane: Kingspan z Irlandii (280 mln EUR w Lwowie), Knauf z Niemiec, austriacki Kronospan, ukraiński NovaSklo z udziałem międzynarodowych funduszy. Spożywka: szwajcarski Nestlé (42 mln EUR), Avesterra (60 mln EUR). Logistyka: amerykański fundusz Chicago Atlantic Trident deklaruje gotowość inwestycji 5–50 mln USD per zakład. EBRD i IFC są bezpośrednio zaangażowane w cztery konkretne projekty (Astarta, NovaSklo i inne).

Polskie firmy w Ukrainie — choć w większości nie w parkach przemysłowych, a w klasycznych modelach — tworzą już realną bazę: Cersanit (Zwiahel), Barlinek (Winnica), Fakro (obwód lwowski), KredoBank (PKO BP), PZU Ukraina, LPP. Według danych trade.gov.pl Polska zajmuje 10. miejsce wśród inwestorów BIZ w Ukrainie pod względem skumulowanej wartości, a pod względem liczby nowo zarejestrowanych firm — trzecie. To dobry punkt wyjścia do dalszej ekspansji, szczególnie dla firm, które już prowadzą eksport do Ukrainy.

98% prywatnego kapitału w ukraińskich parkach przemysłowych w 2025 roku to wciąż kapitał ukraiński. Zagraniczny biznes jest na bardzo wczesnym etapie. To oznacza realny first-mover advantage dla polskiej firmy, która zdecyduje się wejść w 2026 roku.

Analiza InVenture, styczeń 2026
Praktyka wejścia

Jak praktycznie wejść do parku przemysłowego — krok po kroku?

Proces wejścia polskiej firmy B2B do ukraińskiego parku przemysłowego dzieli się na sześć etapów. Czas trwania zależy od skali projektu i wybranego modelu, ale przy parku z gotową infrastrukturą cały cykl — od decyzji strategicznej do uruchomienia produkcji — zajmuje 6–12 miesięcy. Inwestycja typu greenfield bez gotowych podłączeń to 18–24 miesiące. Cały ten proces warto wpiąć w pełnoprawny biznesplan jeszcze przed wyborem konkretnego parku.

01

Analiza strategiczna

Czy nasze produkty i usługi pasują do rynku ukraińskiego? Czy logistyka się opłaca? Jaki model wejścia — greenfield w parku, joint venture z lokalnym partnerem czy własna spółka? Tutaj zapada decyzja, czy w ogóle Ukraina, i jeśli tak — w jakim modelu.

Czas trwania: 4–8 tygodni
02

Wybór regionu i konkretnego parku

Dopasowanie regionu do specyfiki produktu: automotive do Zakarpacia, przetwórstwo spożywcze i maszyny do Winnicy, IT i logistyka do Kijowa lub Lwowa, materiały budowlane do obwodu lwowskiego. Weryfikacja dostępności kadry technicznej, bliskości potencjalnych dostawców i klientów, jakości infrastruktury parku.

Czas trwania: 4–6 tygodni
03

Due diligence parku i partnerów (kluczowy etap)

To tu rozstrzyga się 70% sukcesu lub porażki projektu. Z 111 parków w rejestrze, tylko około 30 ma faktyczną infrastrukturę i działający ekosystem rezydentów. Reszta to często projekty na różnych etapach przygotowania — niektóre z nich zostaną wykluczone z rejestru z powodu nieaktywności (jak 7 parków w styczniu 2026).

Weryfikujemy zatem nie tylko status rejestrowy, ale przede wszystkim dojrzałość operacyjną parku: czy ma firmę zarządzającą i kim ona jest, czy ma podłączenia mediów, czy ma już rezydentów i jakich, czy infrastruktura drogowa i kolejowa działa, czy umowy rezydenckie są standardowe i przejrzyste. Dodatkowo: compliance check potencjalnych partnerów lokalnych (beneficjenci, sankcje, powiązania właścicielskie).

Czas trwania: 3–6 tygodni
04

Rejestracja w Ukrainie

Założenie ukraińskiej spółki (najczęściej TOV — odpowiednik sp. z o.o.). Otwarcie konta firmowego w banku-partnerze parku — preferowane Ukreximbank, Oschadbank, Ukrgasbank lub Sense Bank. Rejestracja firmy jako uczestnika parku w państwowym rejestrze.

Czas trwania: 2–4 tygodnie
05

Pozyskanie ulg podatkowych i celnych

Zgłoszenie statusu uczestnika parku do organu skarbowego. Złożenie wniosku o zwolnienie z VAT i ceł importowych — koniecznie przed faktycznym importem sprzętu, inaczej tracimy ulgę. Przygotowanie dokumentacji do 10-letniego zwolnienia z CIT z planem reinwestycji zysków.

Czas trwania: 4–6 tygodni
06

Uruchomienie operacyjne

Najem lub zakup nieruchomości w parku. Pozyskanie pracowników. Import sprzętu i uruchomienie linii produkcyjnej. Pamiętamy o 5-letnim wymogu użytkowania sprzętu objętego zwolnieniem z cła w działalności produkcyjnej — jego niedotrzymanie skutkuje koniecznością zwrotu ulgi.

Czas trwania: 12–36 tygodni
Decyzja

Czy warto wchodzić teraz, czy poczekać do końca wojny?

To pytanie pada w prawie każdej rozmowie strategicznej z polskim klientem rozważającym Ukrainę. Odpowiedź zależy od profilu firmy, sektora i apetytu na ryzyko, ale warto rozważyć obie kolumny rachunku świadomie.

Argumenty „wchodzić teraz"

  • Niska konkurencja zagraniczna — parki dopiero przyjmują pierwszych zagranicznych rezydentów. Wybór najlepszych lokalizacji jest dziś szerszy niż będzie za 2–3 lata.
  • Niższe koszty wejścia — ceny gruntów, nieruchomości i kadry są dziś niższe niż będą po stabilizacji.
  • Pełen pakiet ulg już działa — 10-letni licznik CIT zaczyna chodzić wcześniej.
  • Programy gwarancji działają — MIGA, EBRD, DFC, Ukraine Facility — to nie jest już teoria.
  • Pozycja przy odbudowie — firmy obecne w Ukrainie wcześniej będą mieć przewagę pierwszego ruchu po stabilizacji.

Argumenty „poczekać"

  • Niepewność co do długości i wyniku wojny — uczciwy wymiar, którego nie można zignorować.
  • Możliwe zmiany regulacyjne po wojnie — pakiet ulg może być modyfikowany przy renegocjacji warunków członkostwa w UE.
  • Wyższe koszty ubezpieczeń — komercyjne war risk insurance to dziś istotny kosztowy komponent biznesplanu.
  • Trudniejszy dostęp do kredytu — banki nadal ostrożnie oceniają ryzyko UA.

Z naszego doświadczenia ze współpracy z firmami po obu stronach granicy widzimy, że decyzja „teraz czy później" rzadko jest binarna. Najczęściej najsensowniejsza ścieżka to analiza strategiczna dziś, ostrożny pilot operacyjny w 2026 roku, pełna skala po stabilizacji. Każda firma ma jednak własną tolerancję ryzyka i własną logikę kapitału — i właśnie to powinno decydować, a nie czyjaś teza generalna.

Najczęstsze pytania

FAQ — Ukraińskie parki przemysłowe

Ile jest parków przemysłowych w Ukrainie w 2026 roku?

Na początku 2026 roku w oficjalnym rejestrze Ministerstwa Gospodarki Ukrainy znajduje się 111 parków przemysłowych. Jednak tylko około 30 z nich ma faktycznie działający ekosystem — infrastrukturę, firmę zarządzającą i co najmniej jednego operacyjnego rezydenta. W 2025 roku zarejestrowano 24 nowych parków, a liczba parków z fabrykami built lub w budowie wzrosła z 21 do 37 (niemal podwojenie).

Ile parków przemysłowych w Ukrainie faktycznie działa?

Według danych Komitetu Rozwoju Gospodarczego Rady Najwyższej Ukrainy z lutego 2026 roku, około 30 parków ma status active — to znaczy posiadają infrastrukturę, zarządzającą firmę i co najmniej jednego operacyjnego rezydenta. Z 111 zarejestrowanych parków: 22 fabryki są już wybudowane i działają, 15 jest w budowie, łącznie 37 zakładów z faktyczną produkcyjną aktywnością. Operacyjnie zatrudniają 3 716 osób.

Jakie ulgi podatkowe dostaje firma w parku przemysłowym?

Uczestnik parku otrzymuje 10-letnie zwolnienie z podatku CIT (pod warunkiem reinwestycji zysków), zwolnienie z VAT importowego i ceł na nowy sprzęt produkcyjny oraz możliwość obniżenia podatku od nieruchomości i opłat gruntowych do zera przez władze lokalne. Dodatkowo dostępne są programy współfinansowania infrastruktury (50/50, do 150 mln UAH na park) i kompensaty odsetek od kredytów inwestycyjnych.

Czy polska firma może zostać rezydentem parku przemysłowego w Ukrainie?

Tak. Polski inwestor zazwyczaj zakłada w Ukrainie spółkę typu TOV (odpowiednik sp. z o.o.) i to ona staje się uczestnikiem parku. Warunkiem jest prowadzenie działalności w dozwolonych branżach (produkcja, logistyka, R&D, IT, centra danych) oraz spełnienie wymogów rejestrowych. Większość branż polskiego eksportu mieści się w katalogu dozwolonym.

Który region Ukrainy jest najbezpieczniejszy do inwestycji?

Według DeepState (styczeń 2026) okupacja Rosji obejmuje około 19% terytorium Ukrainy, koncentrując się we wschodnich i południowych regionach. Zachodnie obwody (lwowski, zakarpacki, wołyński, iwano-frankiwski, czerniowiecki, tarnopolski) oraz centralne (winnicki, czerkaski) pozostają pod kontrolą Ukrainy i skupiają największą liczbę zarejestrowanych parków. Według badania EBA 76% firm członkowskich kontynuuje pełną działalność, a 77% pozostanie w Ukrainie niezależnie od długości wojny.

Czy MIGA ubezpiecza ryzyko wojenne w Ukrainie?

Tak. MIGA — Multilateral Investment Guarantee Agency, agencja Grupy Banku Światowego — wystawia 10-letnie gwarancje przeciw ryzyku wojny i zamieszek cywilnych dla inwestorów zagranicznych w Ukrainie. Pierwszym znanym przypadkiem w parkach przemysłowych jest gwarancja do 9,2 mln USD dla projektu M-10 Lviv Industrial Park (Dragon Capital), wystawiona we wrześniu 2023 roku.

Ile trwa proces wejścia firmy do parku przemysłowego?

Przy parku z gotową infrastrukturą cały proces — od decyzji strategicznej do uruchomienia produkcji — trwa zazwyczaj 6–12 miesięcy. Inwestycja typu greenfield poza parkiem, bez gotowych podłączeń mediów, wymaga 18–24 miesięcy. Sześć etapów: analiza strategiczna, wybór parku, due diligence (kluczowy etap), rejestracja spółki, pozyskanie ulg, uruchomienie operacyjne.

Czy warto inwestować w Ukrainie w czasie trwającej wojny?

Decyzja zależy od profilu firmy, sektora i tolerancji ryzyka. Argumenty za wcześniejszym wejściem: niższa konkurencja zagraniczna, niższe koszty wejścia, pełen pakiet ulg już dostępny, działające programy gwarancji (MIGA, EBRD, DFC, Ukraine Facility), pozycja przy odbudowie szacowanej przez Bank Światowy w setkach miliardów USD. Argumenty przeciw: niepewność co do długości wojny, możliwe zmiany regulacyjne, wyższe koszty ubezpieczeń.

Jak działa MIGA i jakie ryzyko pokrywa?

MIGA (Multilateral Investment Guarantee Agency) to agencja Grupy Banku Światowego utworzona w 1988 roku. Wystawia gwarancje przeciw ryzyku politycznemu obejmującemu: ograniczenia konwersji i transferu walut, naruszenie umów przez rządy, wywłaszczenie, wojnę i zamieszki cywilne. W przypadku Ukrainy MIGA wystawia 10-letnie gwarancje pokrywające szkody fizyczne w wyniku działań wojennych lub utratę kontroli nad aktywem.

Czy Ukraina wejdzie do Unii Europejskiej?

Ukraina ma status kraju kandydującego do UE od czerwca 2022 roku, a formalne negocjacje akcesyjne rozpoczęto w czerwcu 2024. Pełne członkostwo wymaga wieloletniego procesu dostosowywania prawa i instytucji do acquis UE, a jego horyzont czasowy zależy od tempa reform i decyzji państw członkowskich. Już dziś Ukraina korzysta z umowy o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA) z UE.

O autorze publikacji

Dmytro Nechyporenko

Founder, the nech — boutique B2B consulting, Warszawa

Dmytro Nechyporenko prowadzi the nech od podstaw, pracując z firmami B2B nad strategią biznesową, rozwojem sprzedaży B2B i wejściem na nowe rynki. Doświadczenie operacyjne w 9 krajach (Polska, Ukraina, Hiszpania, Włochy, Francja, Łotwa, USA, Kanada, ZEA) i specjalizacja w styku rynku polskiego i ukraińskiego. Wcześniejsze projekty obejmowały m.in. współpracę z firmami Ostapiv Dachy, Voltage Group i Repulos w zakresie ekspansji międzynarodowej.

LinkedIn →
Źródła i dane
  1. Ministerstwo Gospodarki, Środowiska i Rolnictwa Ukrainy. me.gov.ua
  2. UkraineInvest — Investment Incentives for Industrial Parks. ukraineinvest.gov.ua
  3. Cabinet of Ministers of Ukraine — KARPATY industrial park. kmu.gov.ua
  4. InVenture — Ukraine to Maintain Industrial Park Development Pace in 2026. inventure.com.ua
  5. GMK Center — The volume of new industrial real estate coming online in Ukraine is growing by 20% annually. gmk.center
  6. VoxUkraine — A Billion for the Growth of Industrial Parks. voxukraine.org
  7. Mind.ua — Boom of industrial parks in Ukraine. mind.ua
  8. MIGA / World Bank Group — MIGA Backs Industrial Park in Ukraine. miga.org
  9. Dragon Capital — M-10 Lviv Industrial Park press releases. dragon-capital.com
  10. European Business Association / GB4U — Business During War survey (luty 2026). gb4u.org
  11. DeepState / Kyiv Independent — Russia captured over 4,300 km² of Ukraine in 2025. kyivindependent.com
  12. Rzeczpospolita — Polskie firmy chcą inwestować w Ukrainie (Atlantic Contract survey). rp.pl
  13. TVN24 — Polskie firmy chcą inwestować w Ukrainie (open access). tvn24.pl
  14. Trade.gov.pl — Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) na Ukrainie. trade.gov.pl
  15. Invest in Lviv — Formatsia.Lviv launch (wrzesień 2025). investinlviv.com
  16. Interfax-Ukraina — Foreign investors' interest in Ukrainian industrial parks. en.interfax.com.ua
  17. Magazyn Biomasa — Polscy przedsiębiorcy rozpoczęli inwestycje w Ukrainie. magazynbiomasa.pl
  18. M-10 Lviv Industrial Park (oficjalna strona). m10.com.ua
  19. Bila Tserkva Industrial Park (oficjalna strona). ip-bt.com
  20. Formatsia.Lviv (oficjalna strona Alterra Group). formatsia.com.ua
  21. Winnicki Park Przemysłowy (Invest in Vinnytsia). investinvinnytsia.com
Share the Post:
Przewijanie do góry